З 3 по 19 червня у ньюйоркському експериментальному театрі La MaMa триває показ вистави “Темна ніч. Ясні зорі”. Це постановка про зустріч Тараса Шевченка та Айри Олдріджа – першого афроамериканського актора, який зіграв Шекспіра.
Історію, що відбулася у 1858 році, інсценізувала американська режисерка українського походження Вірляна Ткач, яка ставить спектаклі на основі історії та міфів різних народів, та іншими учасниками Yara Arts Group.
Айру Олдріджа грає молодий актор Джеремі Тарді, який так само, як і його герой, спеціалізується на Шекспірі. У ролі Шевченка – Шон Іден. У виставі також можна побачити відомого в діаспорі кобзаря Юліана Китастого.
В основі вистави — історичний факт знайомства українського національного генія Тараса Шевченка з афроамериканським трагіком Айрою Олдріджем, коли Шевченко створив портрет Олдріджа. Знайомство відбулося у 1858 році після повернення Тараса Шевченка з 10-річного заслання в Центральній Азії до Санкт-Петербурга, завдяки помилуванню, виклопотаному графом Федором Толстим у царя з нагоди коронації. Тарас Шевченко малював Айру Олдріджа у майстерні в будинку Толстих, на очах 15-річної доньки графа Катрі, в майбутньому Катерини Юнге, російської художниці.
«В них обох було надто багато спільного: обидва – чисті, чесні душі, обидва – справжні художники, обидва мали у спогадах юності тяжкі сторінки пригнічення. Один, аби потрапити у палко любимий театр, куди вхід був заборонений з собаками та неграм, найнявся в лакеї до актора, іншого відшмагали за спалений під час малювання недогарок… Вони не могли спілкуватися інакше, як за допомогою перекладача, але вони співали один одному пісні своєї батьківщини і так знаходили порозуміння», — згадувала в своїх мемуарах Катерина Толстая-Юнге.
Вистава«Темні ночі, ясні зорі» саме про цю можливість комунікації поза мовою. Основою драматургічного тексту постановки стали вірші Тараса Шевченка у перекладі Вірляни Ткач та Ванди Фіппс, уривки з п’єс Вільяма Шекспіра, в яких грав Айра Олдрідж.
У виставі переплітаються англійська та українська мови, тут лунають українські традиційні пісні та афроамериканські спірічуелси, а музику до вистави компонував американець українського походження, бандурист у третьому коліні Юліян Китастий. Ця сучасна міждисциплінарна вистава виникла на підставі історичних матеріалів і дає можливість поставити поруч творчий доробок двох визначних митців з фактично з протилежних кінців світу – України та Америки.
За матеріалами: vidia.org